Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Typologie moderních fotrů v MŠ

11. 03. 2019 7:00:00
Tatínkové dětí ve školce - to je taková zvláštní přehlídka dokola se opakujících typů. Některé typy se kombinují, někdy dochází k jisté otcovské evoluci během tříleté docházky potomka do mateřské školy.

Otec "já jen vedu dítě" - takový otec dítě pouze přivádí. Pokud ho požádáte, aby cokoli podepsal, je zaskočen, volá manželce, zda smí podpisový akt provést. Jakákoli interakce s učitelkou je mu nadmíru nepříjemná.

Otec "předvádivý" - se svým dítětem laškuje, dovádí, vyhazuje ho metr nad zem, hlasitě juchá. Ovšem vždy pouze je-li v dohledu učitelka, pro kterou se toto divadlo koná. Satisfakcí mu je, zaujme-li její pozornost.

Otec "detektiv" - objeví-li se nová učitelka, ihned zjišťuje, kdo to je. Jakou má praxi s dětmi? Kolik jí je let? Má dostatečné vzdělání? Je vdaná? Jaký má názor na potraty?

Tento typ pokládá řadu nepříjemných, často i osobních dotazů. Zatímco on se kvalifikoval pouze tím, že zplodil JEDNOHO syna Řehoře, od učitelky vyžaduje dvacetiletou praxi, roční stáž ve Finsku a bezpečnostní prověrku. Testy způsobilosti a rozborem krve by také nepohrdl. Asertivnější verze biomatek...

Otec "mobilní" - telefon mu plně přirostl k uchu. Proto jej nikdy neodkládá, a to ani když vyzvedává své dítě z MŠ. Zdraví pokynutím hlavy. Mluvit s ním není možné, jelikož NEUSTÁLE telefonuje.

Otec "sezónní" - tento strýček bude maminkou dítěte do čtvrt roku nahrazen jiným.

Otec "hypochondrický/hyperprotektivní" - pokud si jeho dítě při ranním oblékání zavadilo nehtem o čelo, je to pomalu na šití a dítě týden nesmí ve školce cvičit. Bylo by nejlepší ho vozit na invalidním vozíčku a stravu mu podávat nitrožilně. Jakoukoli modřinu, kterou dítě získá během pobytu v MŠ, konzultuje s učitelkou a hledá viníky. Jakýkoli střet jeho dítěte s jiným považuje za šikanu. Z té je z jeho strany obviněno minimálně jedno dítě za čtvrt roku.

Otec "prudič" - nechápe, proč jeho dítě nemůže házet koňský trus z oken, když na to má chuť. Vyžaduje, aby se chod třídy a učitelka podrobila zcela jeho přání, potažmo přání jeho dítěte, které chce místo spánku lekce akrobatické jógy či hru na bicí.

Otec "pohodový"(tzv. optimální) - neřeší hovadiny. Je vděčný, že se mu někdo postará o dítě a on si může jít "odpočinout" do práce. Je slušný, vstřícný a chápe, že učitelky mají jen jeden pár rukou/očí. Své dítě nevidí jako středobod galaxie, učitelku nepovažuje za otroka nebo primitivní postavičku hrající si celý den s Legem.

Otec "kolega" - během povinné vojenské služby byl na týdenní praxi v MŠ a je tudíž kvalifikovaným odborníkem na péči o dítě předškolního věku. Má tendenci vám kolegiálně tykat a rád vám poradí, jak máte vykonávat svou práci.

Otec "sexouš" - z pravidla se v každé školce vyskytuje alespoň jeden otec, jež u všech učitelek spouští při příchodu Pavlovův reflex. Je charismatický, vtipný, neprudérní, vždy dobře naladěn, jeho dítě bývá bezproblémové. Což může být způsobeno zatemněnou myslí jeho učitelek.

Otec "co na něm jeho žena vidí?" - v zásadě neudržovaný, deodorantu neznalý, nesympatický, úlisný muž, jehož pižmo zůstává v místnosti i několik minut po jeho odchodu. Vyvolává ve vás tendence k aplikaci antibakteriálního gelu, zatímco jeho partnerka je příkladem ideální ženy.

Otec "vtipálek" - je s ním vždy legrace. Zvládne drsnější styl humoru, vtipnou učitelku kvituje s povděkem. Jeho příchod je zpravidla doprovázen smíchem.

Otec "rádoby vtipálek" - je s ním vždy trapno. Má oplzlý, trapný a nevhodný styl humoru. Myslí si o sobě, že je králem Standup komedie a posluchačky (z řad učitelek) zásobuje řadou ohraných vtipů. Při jeho příchodu se většina učitelek někam zašije, jen aby ho nemusela poslouchat.

Otec "dědeček" - aneb je školácká chyba někoho označovat jako dědečka. Často se z něj vyklube otec, který má děti ve věkovém rozpětí třiceti let. Jeho poslední dítě je většinou mladší než jeho vnoučata. Manželku má druhou až třetí, zpravidla o patnáct až dvacet let mladší. Má za sebou druhou i třetí mízu. Povoláním bývá umělec.

Otec "omylem" - jednou si nedával pozor a nyní zodpovědně nese důsledky svých činů. Máte potřebu ho litovat a obdivovat, že na rozdíl od jiných nevzal nohy na ramena a neutekl.

Otec "střídač" - opak otce sezónního. Tento typ střídá tzv. tety jednou až dvakrát ročně. Povětšinou jí udělá potomka a následuje odchod a vyhledání nové "tety".

Otec "autista" - ráno dítě vozí do školky autem. Málokdy přichází včas. Dítě chodí v zimě bez bundy, rukavic, čepic... protože "my jsme ráno jeli s tátou autem".

Otec "neznámý" - dítě uvádí, že rodiče nejsou rozvedeni. Přesto jste za tříletou docházku ani jednou otce neviděli. Do školky chodí pouze matka. Dalo by se připodobnit paní Colombové. Neustále se o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl.

Otec "pivař/hulič" - je cítit svou vášní.

Otec "neutrální" - nic nevymýšlí, dítě včas přivede, pozdraví, odevzdá, odchází...

Otec "problematický" - vždy najde problém, který by s vámi mohl jít řešit, vaše práce mu nikdy nepřijde dostatečná, úctu k povolání učitele zcela postrádá. Statisticky jde z pravidla o OSVČ. Často a rád "žaluje" vaší ředitelce. Čas od času vyhrožuje inspekcí. Rozhovory s ním jsou vždy plné sebezapření a přemožení nutkání dát mu dělo...

Toť stručnější nástin rozmanitosti na poli otců. Matky by zřejmě vydaly na třídílnou celovečerní ságu. Ráda bych ve své třídě uvítala někoho typu Deníček moderního fotra, ale ten je dostupný bohužel pouze v Pardubicích.

Autor: Barbora Veselá | pondělí 11.3.2019 7:00 | karma článku: 46.68 | přečteno: 21471x

Další články blogera

Barbora Veselá

Co rodiče netuší o školkách v přírodě

„Před odjezdem si dojděte všichni na záchod,“ zněl pokyn. „Pančelko, mně se chce kadit,“ ozvalo se z autobusu tři minuty poté, co jsme opustili areál školky.

7.5.2020 v 7:00 | Karma článku: 42.72 | Přečteno: 7718 | Diskuse

Barbora Veselá

Proč české školství přichází o dobré učitele

Kdysi jsem věřila, že přispěji ke zkvalitnění českého školství. Věřila jsem, že spasím svět. Pokud ne svět, tak aspoň děti v „mé“ mateřské škole. Chtěla jsem zvýšit upadající, nebo spíše upadlou, prestiž učitelského povolání.

11.12.2019 v 7:00 | Karma článku: 38.87 | Přečteno: 3996 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Studená sprcha Jaromíra Nohavici

Největší český básník se sprchuje studenou vodou. Ale není sám. Celý národ se se svým největším básníkem sprchuje studenou vodou

7.8.2022 v 17:27 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 249 | Diskuse

Filip Vracovský

Václav Klaus promluvil... a jak jinak... Vyznělo to opět jako obhajoba Kremlu.

Titán naší politiky opět promluvil. Opět korektně a nezaujatě... Nebo ? Co to slyším ? Nejsou to falešné tóny při jeho sólu ? Ať každý posoudí sám...

7.8.2022 v 15:34 | Karma článku: 26.05 | Přečteno: 1193 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Kultura Indie aneb jak (ne)dostat kulturní šok

Jestli si myslíte, že kultura je chození do kina, divadla a tanec folkrórních souborů, tak daleko důležitější jsou kulturní návyky a zvyky, které jsme se naučili už od maminky jako batolata. Kultura je i to, jak si utíráme zadek.

7.8.2022 v 10:00 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 471 | Diskuse

Irena Fuchsová

Rozmazlovací, nemožní rodiče

Dřív dostal na stůl jídlo chlap jako první. Dneska dostanou jídlo jako první děti. Proč? Zasloužily si to? Rozmazlující, nemožní rodiče plní svým dětem poslušně všechno, protože je to pro ně pohodlnější, než jim cokoli nařizovat.

6.8.2022 v 18:43 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1217 | Diskuse

Jan Stifter

Budete jako bohové

Nějak tomu dnešnímu světu přestávám rozumět. Všichni to myslí dobře, chtějí prosadit své dobré záměry, chtějí, aby se všem dobře žilo, ale nějak to nevychází. Kde je chyba?

6.8.2022 v 16:01 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 360 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8633

Po sedmi letech ve školce s 25 dětmi na hlavu jsem se rozhodla, že letos to chce zvýšit laťku. Volba padla na školku, kde mi bylo přiděleno 28 předškoláků. Aneb co Tě nezabije, to Tě spolehlivě pošle do psychiatrické léčebny. Školnímu roku - zdar!

Najdete na iDNES.cz