Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Jak i s výkaly uspět u školní inspekce

21. 03. 2018 7:00:00
Je to taková příjemná kultovní kratochvíle, když Vás navštíví Česká školní inspekce. Atmoška okolo by se dala krájet tupým nožem, učitelé sepisují poslední vůli a nad školou se vznáší temný mrak.

Okolo ředitelny se chodí po špičkách, nejlépe zahaleni do neviditelného pláště a na dveře ťukají jen ti nejodvážnější. A zatímco mají všichni (zaměstnanci) stažený půlky, do nám svěřených a vychovaných dětí vstupují jakési nadpozemské síly, které z nich dělají otupělé outloně nebo hyperaktivní zvěř.

Den I (jako inspekční). Bertík si hraje s Olíkem. Normálně si hrávají na Star Wars, ale dnes je Bertík lékař. Olík měl dopravní nehodu a Bert ho právě operuje. Na mou otázku, co se Olíkovi stalo, mi Bertík odpoví, že Olda zemřel na následky kolize. Paní inspektorka si tohoto momentu možná nevšimla. Nicméně to, že mi přišel Bert za deset minut oznámit, že Olda už je v hrobě, nepřeslechla. Hrob spočíval v tom, že si Olík stoupl do rohu třídy a tam stál a civěl na ostatní. Do toho nahlas vykřikoval, že "je v hrobě". Výborný, děti si hrajou před inspekcí na smrt. To chcete!

Viktorce jsem údajně včera řekla, že dneska s námi nemusí ven a může zůstat (sama) ve třídě. V momentě, kdy se paní inspektorka přiblížila na doslech, Viktorka zesílila hlasitost a dala si dobrý pozor na to, aby formulku "vy jste mi to včera dovolila", zopakovala co nejvíckrát. Je veřejně známé, že děti NIKDY nelžou. A já musím před inspekcí zažít "výjimku potvrzující pravidlo".

Pavlík se rozhodl, že je ideální den na mazlení. To v překladu znamená, že Vás dítě omakává na prsou a říká Vám, že Vás miluje. Následně se přisaje na nohu, chytí se zadku a vy třídu dalších pět minut brázdíte s dítětem, které připomíná lidskou kozačku. Samozřejmě i zde platí zásada, že pakliže to zahlédne další dítě, že má někdo s účou takto "intimní" a blízký kontakt, chce to taky. Takže v tu chvíli máte nohy obalené dětmi, které Vás soustavně objímají, štípou do stehen, otírají si o Vás sliny a do toho vám tři z nich stojí na noze a chtějí, abyste s nimi obkroužila třídu. A vysvětlujte pak inspekci, že jste úplně normální třída.

Na Pavlíka naplno dosedlo jaro. Poté, co se mi ho podařilo přesvědčit, že ve školce je i jiná zábava, než se držet stehna učitelky, políbil mi ruku a ještě jednou mě ubezpečil, že mě "hvozně mvoc" miluje. Onen polibek svým pohledem zachytila Beátka. Přišla ke mně a já se domnívala, že mi chce něco pošeptat. Sklonila jsem se, nastavila ucho a v ten moment se Bea přisála. Z nějakého, mě blíže neznámého důvodu, se rozhodla mě políbit. Ne, skutečně toto nejsou běžné praktiky, co s dětmi zažíváme každý den. Ale co na tom záleží, když se Vám dítě přisálo na obličej a odmítá na tom něco měnit. Celý tento akt lásky ze svého "hrobu" pozoroval i Olík. A paní inspektorka.

Chybělo deset minut do odchodu na zahrádku. Tam už inspekce nechodí a mě čeká vysvobození. Zabředla jsem nad Lego kostičkami s dětmi do hovoru na téma táborák. To je vcelku bezpečné a neutrální téma. Naivně jsem si myslela.

"... no tak si někdy můžeme udělat táborák. Koupíme buřty a opečeme si je," povídám.

Anežka(3): "Já, já, já koupim... já koupim... koupim... Já koupim HOUNO!" Vážně to čerstvě tříletý děcko, kterému většinou rozumíte pouze "já u dou po o" (čti Já jdu domu po o), právě před inspektorkou řeklo slovo "hovno"?! V té chvíli by se ve mně krve nedořezal. Snažím se dělat, že jsem to neslyšela a pokouším se ono "houno" zamluvit. Neúspěšně. Áňa se o nákupu houna zmíní ještě třikrát. Celkem zbytečně doufám, že inspektorka je hluchá jak plankton. Nebo jí ono "hovno" uniklo.

Když jsem si řikala, že trapnomoment je zažehnán, postaví se vedle mě Jonáš a z plna hrdla zahuláká na celou třídu: "Paniučtelko, já si taky koupim HOVNO a upeču si ho! Můžem si to hovno upéct společně..."

PS. Paní inspektorka vypadala zkušeně, určitě za svou letitou kariéru zažila větší kuriozity, než pečení výkalů u táboráku

PS2. Vlastně se jí u nás ve třídě, i přes tyto kolize, líbilo, řikala kolegyně. Což mým "fandům" hlava nepobere.

PS3. Když nejde o život, o houno jde, přátelé! Hlavní je se z toho nepo...

Autor: Barbora Veselá | středa 21.3.2018 7:00 | karma článku: 40.30 | přečteno: 5800x

Další články blogera

Barbora Veselá

Co rodiče netuší o školkách v přírodě

„Před odjezdem si dojděte všichni na záchod,“ zněl pokyn. „Pančelko, mně se chce kadit,“ ozvalo se z autobusu tři minuty poté, co jsme opustili areál školky.

7.5.2020 v 7:00 | Karma článku: 42.72 | Přečteno: 7718 | Diskuse

Barbora Veselá

Proč české školství přichází o dobré učitele

Kdysi jsem věřila, že přispěji ke zkvalitnění českého školství. Věřila jsem, že spasím svět. Pokud ne svět, tak aspoň děti v „mé“ mateřské škole. Chtěla jsem zvýšit upadající, nebo spíše upadlou, prestiž učitelského povolání.

11.12.2019 v 7:00 | Karma článku: 38.87 | Přečteno: 3996 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Studená sprcha Jaromíra Nohavici

Největší český básník se sprchuje studenou vodou. Ale není sám. Celý národ se se svým největším básníkem sprchuje studenou vodou

7.8.2022 v 17:27 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 263 | Diskuse

Filip Vracovský

Václav Klaus promluvil... a jak jinak... Vyznělo to opět jako obhajoba Kremlu.

Titán naší politiky opět promluvil. Opět korektně a nezaujatě... Nebo ? Co to slyším ? Nejsou to falešné tóny při jeho sólu ? Ať každý posoudí sám...

7.8.2022 v 15:34 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 1375 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Kultura Indie aneb jak (ne)dostat kulturní šok

Jestli si myslíte, že kultura je chození do kina, divadla a tanec folkrórních souborů, tak daleko důležitější jsou kulturní návyky a zvyky, které jsme se naučili už od maminky jako batolata. Kultura je i to, jak si utíráme zadek.

7.8.2022 v 10:00 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 478 | Diskuse

Irena Fuchsová

Rozmazlovací, nemožní rodiče

Dřív dostal na stůl jídlo chlap jako první. Dneska dostanou jídlo jako první děti. Proč? Zasloužily si to? Rozmazlující, nemožní rodiče plní svým dětem poslušně všechno, protože je to pro ně pohodlnější, než jim cokoli nařizovat.

6.8.2022 v 18:43 | Karma článku: 36.31 | Přečteno: 1225 | Diskuse

Jan Stifter

Budete jako bohové

Nějak tomu dnešnímu světu přestávám rozumět. Všichni to myslí dobře, chtějí prosadit své dobré záměry, chtějí, aby se všem dobře žilo, ale nějak to nevychází. Kde je chyba?

6.8.2022 v 16:01 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 362 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8633

Po sedmi letech ve školce s 25 dětmi na hlavu jsem se rozhodla, že letos to chce zvýšit laťku. Volba padla na školku, kde mi bylo přiděleno 28 předškoláků. Aneb co Tě nezabije, to Tě spolehlivě pošle do psychiatrické léčebny. Školnímu roku - zdar!

Najdete na iDNES.cz