Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Dvouleté děti do školek nepatří

13. 03. 2018 7:00:00
Nedávno jsem na facebookovém účtu exministryně školství, paní Valachové, potkala status o tom, že by mělo být umožněno i dvouletým dětem chodit do školky. Protože, jejich "maminky", potažmo rodiče, mají často existenční problémy.

Paní Valachová, pokud jsou rodiny těchto malých dětí ve finanční tísni, pak je to problém státu, nikoli sektoru školství. Abyste byla v obraze, protože mi doteď přijde, že vaše působení na postu ministryně školství byl jakýsi omyl. To, že dvouletým dětem umožníte docházku do školky, finanční problémy jejich rodin nevyřeší. Teda pokud nebudeme přijímat dvouleté děti jen na základě písemného potvrzení o zaměstnání obou rodičů. Což po nich ze zákona vyžadovat nemůžeme...

Možná mají existenční problémy i rodiče kojenců. Tak co, kdybyste nám je taky poslala do školky. Sice teda nemáte dlouhodobě pedagogy do MŠ, školený personál, chůvy ani asistenty, uzpůsobené prostory, ani kapacity, ale vy o tom umíte tak hezky vyprávět, že by to snad i šlo realizovat... Teda pokud byste byla stále ministryní.

Moc se mi líbí alibismus všech lidí, co s grácií vypouštějí věty typu "Všechny školky BY MĚLY mít prostředky k tomu, zvládnout péči o dvouleté děti..." nebo "Stát by měl zajistit personální a jiné vybavení pro dvouleté děti do školek.." Prosim vás, stát dodnes nezajistil "ty" asistenty na inkluzi, co si před deseti lety schválil.

Především - dvouleté dětí NEPATŘÍ do školky. Nebo aspoň ne v současném stavu předškolních institucí. Když už chcete někam umisťovat takto malé děti, pak do jeslí. Ty státní se zrušily, protože prý škodily dětem. Teď stát potřebuje, aby šli mladí rodičové pracovat, a neví, kam "zaparkovat" jejich děti. No do školky určitě ne, vážený státe!

Zaprvé, školky nemají kapacity ani na přijmutí těch předškoláků, kterým jste předloni odklepli povinnou předškolní docházku. Zadruhé, ve školce je až 28 dětí na jednu učitelku. Ne, nemáme tu asistenty. Ne, nemáme tu chůvy. Proč ne? Vadná legislativa. Zatřetí, nejsou TU na to prostory. Ano, šlo by je vytvořit. Ale bude to stát miliardy a bude to zbytečné. Školky jsou zaměřené na děti jiného věku. Dvouleté dítě má zcela jiné potřeby a schopnosti, než děti ve školkách. V ideálním případě by dvouleté dítě mělo být samozřejmě doma s matkou, která mu může poskytnout vše, co dítě tohoto věku vyžaduje. Nicméně ne všechny rodiny si to mohou dovolit.

Nejdříve přišla inkluze. Zrušili se speciální školky a děti se specifickými vzdělávacími potřebami (ADHD, autismus, logopedické vady, tělesná postižení, apod.) jste poslali do běžných školek. Slíbili jste asistenty, ty ovšem vzhledem ke špatně vytvořené legislativě do školek těžko dostanete. Nebo to trvá třeba i rok, než asistenta na nezvladatelné dítě učiteli přidělí. Mezitím ono "dítě" fyzicky ublíží několika dětem ze třídy.

Vaším posledním husarským kouskem bylo, když jste schválili minulý rok povinnou docházku předškoláků. V čemž moc nevidím smysl, ale budiž. Povinnou školní docházku jste tímto krokem natáhli z devíti na neuvěřitelných deset(!) let. Přestože si myslím, že ne pro všechny předškolní děti to bude přínosné nebo nutné.

V soukromých jeslích, kde se za dítě platí devatenáct tisíc, je na jednu učitelku maximálně deset dětí. V jeslích, co zde byly za komančů, bylo dvanáct dětí na tři zdravotní sestry. Já jsem sama na 25 dětí ve věku od dvou do šesti sedmi let. Tím, že jste vpustili dvouleté děti do systému školek jste de facto na jednu učitelku navalili děti v pětiletém věkovém rozmezí. Aniž byste ji na to připravili. Představte si to tak, že by žáci čtvrté až deváté třídy chodili společně do jedné učebny. Kde by je vyučoval jeden vyučující. Desetileté děti by vzdělávaly spolu s patnáctiletými. Nepředstavitelné, že?!

Myšlenka posílání dvouletých dětí do vzdělávacích institucí? Proč ne. V rámci zlepšení ekonomiky naší země je to krok vpřed. Nicméně je třeba mít na to kapacity, prostory a podmínky. Což v současnosti rozhodně nemáme. Vše to opět začíná, stejně jako u "kvalitních učitelů", u financí. A ty stát cpe do školství zcela špatnými způsoby a nerentabilními cestami. Znovuobnovení jeslí, včetně zaměstnání dětských zdravotních sester a uzpůsobení zařízení, by stát vyšlo levněji, než předělávání současných školek tak, aby vyhovovaly i pro mimina.

Pakliže ze školek chceme mít vzdělávací a výchovné instituce, měli bychom si dobře rozmyslet cestu, kudy je povedeme. V současné době z nich spíš děláme hlídárny. Kam se děti různého věku, národnosti, mentálních schopností a fyzických dovedností strkají s tím, aby si pohrály a někdo je pohlídal, než rodičům skončí šichta...

Autor: Barbora Veselá | úterý 13.3.2018 7:00 | karma článku: 45.11 | přečteno: 7547x

Další články blogera

Barbora Veselá

Co rodiče netuší o školkách v přírodě

„Před odjezdem si dojděte všichni na záchod,“ zněl pokyn. „Pančelko, mně se chce kadit,“ ozvalo se z autobusu tři minuty poté, co jsme opustili areál školky.

7.5.2020 v 7:00 | Karma článku: 42.72 | Přečteno: 7718 | Diskuse

Barbora Veselá

Proč české školství přichází o dobré učitele

Kdysi jsem věřila, že přispěji ke zkvalitnění českého školství. Věřila jsem, že spasím svět. Pokud ne svět, tak aspoň děti v „mé“ mateřské škole. Chtěla jsem zvýšit upadající, nebo spíše upadlou, prestiž učitelského povolání.

11.12.2019 v 7:00 | Karma článku: 38.87 | Přečteno: 3996 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Studená sprcha Jaromíra Nohavici

Největší český básník se sprchuje studenou vodou. Ale není sám. Celý národ se se svým největším básníkem sprchuje studenou vodou

7.8.2022 v 17:27 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 254 | Diskuse

Filip Vracovský

Václav Klaus promluvil... a jak jinak... Vyznělo to opět jako obhajoba Kremlu.

Titán naší politiky opět promluvil. Opět korektně a nezaujatě... Nebo ? Co to slyším ? Nejsou to falešné tóny při jeho sólu ? Ať každý posoudí sám...

7.8.2022 v 15:34 | Karma článku: 26.80 | Přečteno: 1295 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Kultura Indie aneb jak (ne)dostat kulturní šok

Jestli si myslíte, že kultura je chození do kina, divadla a tanec folkrórních souborů, tak daleko důležitější jsou kulturní návyky a zvyky, které jsme se naučili už od maminky jako batolata. Kultura je i to, jak si utíráme zadek.

7.8.2022 v 10:00 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 472 | Diskuse

Irena Fuchsová

Rozmazlovací, nemožní rodiče

Dřív dostal na stůl jídlo chlap jako první. Dneska dostanou jídlo jako první děti. Proč? Zasloužily si to? Rozmazlující, nemožní rodiče plní svým dětem poslušně všechno, protože je to pro ně pohodlnější, než jim cokoli nařizovat.

6.8.2022 v 18:43 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1222 | Diskuse

Jan Stifter

Budete jako bohové

Nějak tomu dnešnímu světu přestávám rozumět. Všichni to myslí dobře, chtějí prosadit své dobré záměry, chtějí, aby se všem dobře žilo, ale nějak to nevychází. Kde je chyba?

6.8.2022 v 16:01 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 361 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8633

Po sedmi letech ve školce s 25 dětmi na hlavu jsem se rozhodla, že letos to chce zvýšit laťku. Volba padla na školku, kde mi bylo přiděleno 28 předškoláků. Aneb co Tě nezabije, to Tě spolehlivě pošle do psychiatrické léčebny. Školnímu roku - zdar!

Najdete na iDNES.cz